A Dodgecoin egy innovatív megoldás a titkosított kriptovaluta-tranzakciók megkönnyítésére. Noha naponta több milliárd dollár értékű kriptovaluta kereskedése zajlik számos platformon, a magánélet védelmének kérdése a blokklánc-technológia feltalálása óta nem került napirendre. Mivel a kriptovaluta-tranzakciók nyilvánosak, bárki nyomon követheti a pénztárca-címéhez kapcsolódó összes tevékenységet. Képzelje el, hogy az összes bankszámlakivonata online lenne közzétéve. Örülne ennek?
2009 januárjától – amikor a Bitcoin hálózat létrejött – a mai napig több mint 20 000 új kriptovaluta jött létre, összesen több mint 1 billió dollár piaci kapitalizációval. Ezen csillagászati számok ellenére senki sem tett semmi erőfeszítést a kriptovaluta tranzakciók adatainak védelmére. A Dodgecoin projekt elindításával ezt a hiányosságot kívántuk pótolni. A Dodgecoin víziója a pénzügyi szabadságunk visszaszerzése. Ezt a szabadságot, amelyet a készpénz biztosított - az emberi civilizáció hajnalától egészen a közelmúltig - az elektronikus fizetési rendszerek fokozatosan felszámolták a világ számos országában. A Dodgecoin fizetésre való áttéréssel mindkét világ előnyeit élvezheti: a készpénzes fizetés diszkrécióját, valamint a blokklánc-technológia kényelmét, gyorsaságát és biztonságát.
A Dodgecoin projektnek két rövid távú célja van: tokenek árusítása a kitűzött 15 000 BNB összegyűjtése érdekében, valamint saját blokkláncunk felépítése. Az ICO-értékesítésből származó bevétel 80%-át a DODGE - BNB jövőbeli likviditási alapjának létrehozására fordítjuk, és a Dodgecoin több decentralizált kriptovaluta tőzsdén is elérhető lesz.
A token értékesítés (Initial Coin Offering) pénzügyi célja 750 000 000 Dodgecoin eladása, összesen 15 000 BNB értékben. Az árfolyam: 1 BNB = 50 000 DODGE. A bevételek 80%-át a DODGE - BNB jövőbeli likviditási alapjának létrehozására fordítjuk, és a Dodgecoin több decentralizált tőzsdén is elérhető lesz.
A Dodgecoin eredetileg a Binance Smart Chain Network hálózatban került bevezetésre. Ez az a hely, ahol az ICO tokenek kibocsátásra kerültek, és ahol a Dodgecoin a jövőben decentralizált kriptovaluta tőzsdéken elérhető lesz. A Binance Smart Chain mellett a Dodgecoin több Ethereum-kompatibilis blokkláncban is bevezetésre került. A támogatott hálózatok száma jelenleg 10.
Bár elsődleges célunk egy saját blokklánc felépítése a lehető legmagasabb szintű diszkréció biztosítása és a külső függőségek kiküszöbölése érdekében, a Dodgecoin már most is alkalmas privát tranzakciók lebonyolítására. A Dodgecoin Bridge használatával a Dodgecoin diszkréten átutalható a 10 elérhető hálózat között. Mivel a Dodgecoin Bridge átutalások két különálló tranzakcióból állnak két különálló blokkláncon, nincs közvetlen kapcsolat a küldő és a fogadó címe között.
A Dodgecoin osztott utalás a Bridge továbbfejlesztett változata, amelynek során a tokenjei nem egy, hanem két hálózaton keresztül kerülnek továbbításra. Első lépésként befizeti a Dodgecoinjait a híd walletjébe. Ezután a tokenek véletlenszerűen két részre lesznek osztva. Az első rész az első hálózat első pénztárcájába kerül, a második rész pedig a második hálózat második pénztárcájába. Mivel az osztott utalás három különálló tranzakcióból áll három különálló blokkláncon, nincs kapcsolat a feladó és a címzett pénztárcájának címe között. Mivel az összegek véletlenszerűen oszlanak meg két különálló tranzakció között, az átutalt összeg nem található ki a befizetett tokenek mennyisége alapján.
Ezen két szolgáltatás mellett a felhasználók könnyedén létrehozhatnak eldobható pénztárca címeket, hogy tovább javítsák a tranzakció diszkréciójának szintjét.
A Dodgecoin decentralizált tőzsdéken történő kereskedésének megkezdésével megkezdjük saját blokkláncunk építését. A maximális titkosság biztosítása érdekében a tervezett új blokklánc a nulla információs bizonyítás (ZKPs) elvét fogja alkalmazni; ez egy kriptográfiai protokoll, amely lehetővé teszi az egyik fél (a bizonyító) számára, hogy a másik fél (az ellenőr) számára bizonyítsa egy állítás igazságát anélkül, hogy az állítás igazságán kívül bármilyen információt felfedne.
Gyakorlatilag a ZKP alkalmazása azt jelenti, hogy a blokkláncon végzett összes tranzakció titkosítva van. Bár a tranzakciók bizalmasak, minden pénztárca-címhez tartozik egy megtekintési kulcs, amelyet harmadik féllel meg lehet osztani a titkosított tranzakciók megtekintése érdekében. A számlatulajdonosok amennyiben kívánják, szelektíven közzétehetik egy adott átutalás adatait vagy pénztárca-címük összes tevékenységét.
A kriptovaluta-kibocsátási akcióval célunk 750 000 000 Dodgecoin eladása, összesen 15 000 BNB értékben. Az árfolyam: 1 BNB = 50 000 DODGE. A tokenértékesítésből származó bevételeket a következő számlák között osztjuk el: jövőbeli likviditási alap, fejlesztési alap, marketingköltségek, a tulajdonosok saját munkájának ellentételezése és a jótékonysági alap.
Az összes token értékesítésből 80% kerül elkülönítésre a DODGE - BNB jövőbeli likviditási alapjának létrehozására. A Dodgecoin több decentralizált kriptovaluta tőzsdén is elérhető lesz, miután a token értékesítés befejeződött.
Az értékesítés 10%-a a fejlesztési alapba kerül, amelyből fedezzük a saját, nulla információs bizonyítású (ZKPs) blokkláncunk felépítésének költségeit, majd az új blokklánc összekapcsolását az Ethereummal, a Binance Smart Chainnel, a Polygonnal és más EVM-kompatibilis hálózatokkal.
Az árbevétel 9%-a a tulajdonosok által végzett munkák ellentételezése, marketing célokra és egyéb kiadásokra van elkülönítve.
Az eladások 1%-a a Jótékonysági Alapba kerül, hogy segítsen azoknak, akik rászorulnak.
A kibocsátott összes tokenek száma 1 500 000 000 DODGE a Binance Smart Chain-en belül. Az alábbi hálózatokban további 1 000 000 token került kibocsátásra: Ethereum, Polygon, Base, Berachain, Arbitrum One, Avalanche, Celo, Optimism és Sonic. Az ICO értékesítésének végén az összes eladhatatlan token megsemmisítésre kerül. Az éves token kibocsátás a teljes tokenkínálat 10%-ára van korlátozva.
Egy új blokklánc létrehozása előtt a legfontosabb kérdés, hogy hogyan fogjuk nyomon követni a tranzakciókat. Ennek két alapvető módszere van: az UTXO (Unspent Transaction Output, a fel nem használt tranzakciós kimenet) és a számlamodell. Az Ethereum Virtual Machine (EVM) blokkláncok a számlamodellt használják. A fel nem használt kimenetek nyomon követése helyett minden számlához egy külön számlaegyenleget tartanak nyilván. A tranzakció feldolgozásakor az átutalt tokenek levonásra kerülnek a feladó számlájáról, és hozzáadódnak a címzett számlájához. A számlamodell jellegéből adódóan sem a feladó, sem a címzett címe nem titkosítható.
Az UTXO modellben viszont a tranzakciók olyanok, mintha fizikailag is készpénzt hsználnánk. A felhasználók elköltik a rendelkezésre álló tokenjeiket, ugyanúgy mintha csak egy bankjeggyel fizetnének, és a végén a maradék visszajáró összeget megkapják. Bár a Bitcoin az UTXO modellt használja, nem képes a tokenek privát átutalására, mert az összes tranzakciós adat nyilvánosan hozzáférhető a Blockchain Explorerben.
A lehető legmagasabb szintű adatvédelem a legfontosabb prioritásunk. A tervezett új blokklánc a következőképpen foglalható össze: A blokklánc az Unspent Transaction Output (UTXO) modellt használja. A tranzakciókat a nulla információs bizonyítás (ZKPs) elvén alapuló módszerekkel ellenőrzik; ez egy kriptográfiai protokoll, amely lehetővé teszi az egyik fél (a bizonyító) számára, hogy a másik fél (az ellenőr) számára bizonyítsa egy állítás valódiságát anélkül, hogy az állítás valódiságán túlmenő információkat fedne fel. A gyakorlatban a ZKP-k alkalmazása azt jelenti, hogy a blokkláncon minden tranzakció titkosítva van. Bár a tranzakciók bizalmasak, minden pénztárca-címhez tartozik egy megtekintési kulcs, amelyet harmadik féllel meg lehet osztani a titkosított tranzakciók megtekintése érdekében. A számlatulajdonosok szelektíven közzétehetik egy adott átutalás adatait vagy pénztárca-címük összes tevékenységét.
Annak ellenére, hogy a piacon több kriptovaluta is létezik, amely „Privacy coin” néven hirdetik magát, csak két jelentős szereplőről érdemes beszélni. A Monero tranzakciók nyomon követése nehéz, mert gyűrűs aláírásokat és rejtett címeket használnak. A gyűrűs aláírás egy olyan digitális aláírás, amelyet egy kulcsokkal rendelkező felhasználói csoport bármely tagja végrehajthat. Számítástechnikailag lehetetlen meghatározni, hogy a csoport melyik tagjának kulcsát használták az aláírás létrehozásához. A másik privát kriptovaluta a Zcash. A blokklánc egy módosított Bitcoin forráskódon alapul. A Zcash hagyományos és titkosított tranzakciókat kínál.
A tervezett Dodgecoin blokklánc használatának összes előnyét figyelembe véve a legfontosabb pontok a következők:
- Titkosított tranzakciók, beleértve a feladó címét, a kedvezményezett címét és az átutalt összeget
- Minden fiók rendelkezik egy megtekintési kulccsal, amellyel a tranzakciók részletei szelektíven megoszthatók harmadik felekkel.
- Alacsony tranzakciós díjak
- A legfontosabb Ethereum-kompatibilis hálózatokhoz kapcsolódó hidak a smart contract-okkal való együttműködésre
- Jelentős likviditási alap a Binance Smart Chain-en belül
- Dodgecoin tranzakciók lebonyolítása több decentralizált kriptovaluta tőzsdén